Blanket Nedir

Blanket Nedir

Blanket Nedir?

Makinenin mürekkep haznesinden, mürekkep transfer merdaneleri vasıtasıyla baskı kalıbı üzerindeki görüntü mürekkebi alır bu mürekkebi kalıp üzerinden alarak, basılacak olan kağıda transfer eden malzemelerdir.

Blanketin Yapısı

Yapı itibariyle iki cins blanket vardır; dayanıklı kauçuk ve dokuma katmanlarından oluşan havasız blanket ve sıkıştırılabilen ve yapısında hava kanalcıkları bulunan havalı blanket.

Blankette Aranan Özellikler

Kaliteli bir blankette aranan şartların başında, kalıptaki baskı tramlarını kağıda kayıpsız aktartımı, aynı zamanda hassas olan kalıp yüzeyinin korunmasını sağlayabilmesidir. Blanketin sıkıştırılabilme ve yüzeysel özellikleri, enine ve boyuna esneme özellikleri de büyük önem taşımaktadır. Baskı bölgesindeki basıncın değişken olması ise, blanketin esnekliği ve sıkıştırılabilirliği özellikleri ile dengelenir. Bu iki özelliğin yanında arzu edilen nitelikler şu şekildedir.

1-Esneme ve genleşme yapmaması.

2-Mürekkep alış ve geri veriş özelliği en az kayıpla olmalıdır.

3- Mürekkebe, suya, solvente, yüksek baskı basıncı ve yüksek ısıya dayanabilmelidir.

4-Kağıt tozunu mümkün olduğunca az tutmasıdır.

5- Optimal bir baskı neticesine ulaşabilmek için baskı türüne göre blanket seçimi yapılmalıdır. Ayrıca kullanılan kağıt cinsi ve baskı makinesi de göz ardı edilmemelidir.

 

Kinyo Baskı Blanketleri ve Ana Özellikleri

Kinyo Artemis: %100 konvansiyonel mürekkep ile baskı yapabilme özelliğine sahip tabaka ofsetler için üretilmiştir. Parlak ve Mat özellikli kuşe kağıt baskılarında tercih edilmelidir.

Kinyo Saturn: %30 UV mürekkep, %70 konvansiyonel mürekkep türlerinde, tabaka ofsetlerde kullanılmak için üretilmiştir. Parlak ve Mat özellikli kuşe kağıt baskılarında ve Pvc Baskılarında tercih edilmelidir.

Kinyo Titan Dual: %30 konvansiyonel mürekkep, %70 UV mürekkep türlerinde tabaka ofsetlerde kullanılmak için üretilmiştir. Parlak ve Mat özellikli kuşe kağıt baskılarında ve Pvc Baskılarında tercih edilmelidir.Kombi (Combi) blankette denilebilir.

Kinyo Europa: %100 konvansiyonel mürekkep türlerinde Tabaka ofset ve Ambalaj baskı makinelerinde kullanılmak için üretilmiştir. Kuşe kağıt,1,Hamur kağıt , Bristol karton ve Krome karton çeşitlerinde tercih edilmelidir.

Kinyo Jupiter: %100 UV mürekkep türlerinde Tabaka ofset ve Ambalaj ve Teneke baskı makinelerinde kullanılmak için üretilmiştir. Kağıt türleri ve Teneke baskıda tercih edilmelidir.

Kinyo MC5000: %30 UV mürekkep %70 Konvansiyonel mürekkep türlerinde Tabaka ofset, Ambalaj ofset ve Teneke baskı makinelerinde kullanılmak için üretilmiştir.

Kinyo Atlas Web: Rotasyon veb baskı makinelerinde Heat Set ve Cold Set (Kurutmalı & Kurutmasız) makinelerde yüksek traj , hız ve ısıya dayanıklı baskı blanketidir.

Kinyo Airtack M - J - F/S: UV mürekkep ve konvansiyonel mürekkep için tasarlanmış arkası kendinden yapışkanlı blankettir. Sürekli form, Klişe baskı ve Metal baskılarda kullanılabilmek için tasarlanmıştır.

Kinyo SB02 Lak: UV ve dispersiyon lak baskılarında kullanılmak için tasarlanmış kolay soyulabilen özelliği ile lokal lak baskılarda rahatlıkla kullanılabilir.

Kinyo SC2000: Havasız baskı blanketidir. Teneke baskıda kullanılmaktadır. Havasız olduğundan dolayı özel durumlarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

?