Matbaa Fiyatları

MATBAA FİYATLARI

Matbaa fiyatları, organize matbaa fiyat, matbaa fiyat listesi gibi çeşitli aramaların yapıldığını görmekteyiz, buna istinaden sizleri bilgilendirmek için bu makaleyi hazırlamayı bir görev bildik. Matbaa fiyatları oldukça merak edilen konulardan birisi olarak dikkat çekmeyi sürdürüyor. Matbaa fiyatları, hizmeti üreten şirketin bulunduğu konuma ve yaptığı yatırıma göre farklılıklar gösteriyor. Çeşitli fiyatların ortaya çıktığı, müşterilerin iki ödeme kalemi arasında bulunan farka oldukça şaşırdıkları sonuçlar ortaya çıkıyor. Peki, nasıl oluyor da matbaa fiyatları orantısız olabiliyor ve ücretler bu denli farklılık gösteriyor? Bazı kişiler 100 TL (Yüz Türk Lirası) gibi rakamlara matbaa baskısı yapabiliyorken diğer firmalar matbaa hizmetini 1.000 TL (Bin Türk Lirası) gibi bir fiyata sunuyor. Gelin konuyu birlikte inceleyip genel hatlarıyla değerlendirelim.

Matbaa Fiyatları Hangi Durumlarda Ucuz Olabilir?

1- Yapılacak olan baskı çeşidi ve bıçak boyları, çalışmayı yapacak şirketin veyahut şahsın hâlihazırda dükkânında bulunuyorsa; yani istediğiniz ölçüler doğrultusunda mevcutta üretimi yapılmış, başka bir şirket için kullanılmış olan üretim malzemelerinin stokta zaten bulunuyor olması durumunda.

2- Web ortamında bulunması kolay olan “Hazır Tasarım” ismiyle niteleyebileceğimiz, satın alınabilen tasarım şablonları kullanılarak müşteriye teslim edilecekse (tasarımın matbaa tarafından yapılacağı durumlarda geçelidir).

3- Kalitesiz malzeme kullanımı yapılacaksa.

4- İşinin gerçek ehli olamayan, yalnızca anlık para kazanmak amacıyla türemiş bugün var olan ve büyük ihtimalle yarınlarda ulaşamayacağınız birisine işi yaptırırsanız.

Üstte saymış olduğumuz maddeleri dikkatlice incelediğinizde sizin de anlayacağınız gibi matbaa fiyatları ucuz ise bunun altında istenmeyecek nedenler yatıyor olabilir. Ucuz etin yahnisi olmaz sözündeki gibi; baskısını yaptırdığınız ürünlerin hatalı olarak elinize ulaşması, ilk anda fark edemeyeceğiniz fakat bir zaman sonra dikkatinizi çekecek renk farklılıkları, solukluklar ve yanlış alana baskılama gibi çeşitli sorunları yaşamanız işten bile değildir.

Matbaa Fiyatlarını İyi Araştırın ve Ucuz Olmasına Odaklanmayın!

Baskı işlerinizi yaptırdınız ve bütün bilgileriniz çalışmayı yürüttüğünüz kişilerde bulunuyorsa onların mutlaka süreklilik arz eden bir firma olduğunu iyi tespit etmelisiniz. Bir süre sonra çıkabilecek sorunlarda ve ihtiyaç durumlarında hizmet aldığınız şirketin kapanmış olması, hizmet aldığınız şahsa ulaşamıyor olmanız yine şaşırılmaması gereken durumların başında geliyor. İstediğiniz hizmetin hem kaliteli hem de ucuza üretilmesi pek mümkün değildir.

Matbaa Fiyatları Arasında Neden Bu Kadar Farklılıklar Var?

Ücret farklılıkları fazlasıyla değişkenler içeriyor, bunu biraz açalım: Çalışmayı yapan şirketin bünyesinde istihdam ettiği çalışanlarının uzmanlık seviyesinden aldığı maaşa; konuşlandığı bölgedeki kira bedelinden kullandığı programların lisanslı olup olamamasına, malzeme kalitesi ve çalışmaya gösterilen özene kadar birçok etken fiyat farklılıklarını doğuruyor. Unutmamalısınız ki; üretim yapan tüm şirketler mevcudiyetlerini yaptıkları işten sağlarlarsa alanında başarılı ve uzman olabilirler. Kartvizit, dergi, katalog, Amerikan servis vb. baskıları yaptıracağınız kişi veya kurum hem matbaacılık yapıyor, hem grafik tasarım işleri yürütüyor hem de farklı işler yapmaya devam ediyorsa ise iki kere düşünüp karar vermenizi tavsiye ediyoruz. Matbaa fiyatları farklılıklarına bu açıdan bakıldığında daha kolay anlaşılacağını umuyoruz. Uzun soluklu çalışacağınız, güncel makina ekipmanlarını barındıran, aradığınızda rahatça erişebileceğiniz, derdinizi anlayabilecek yetkin bir ücretleriyle amacı yalnızca para kazanmak olanların ücretleri arasında muhakkak farklılık olacaktır. Matbaa fiyatları arasında bulunan farklılıkları sizlerle paylaşmaya çalıştık. Matbaa fiyatları araştırması esnasında bu bilgiler ışığında karar vermeniz sizin için faydalı olacaktır.

?